KOMPLEKSOWA TERAPIA OBRZĘKÓW WG DR ASDONKA

Szanowni Państwo nasz zespół specjalizuje się w kompleksowej terapii obrzęków.

Pracujemy w oparciu o założenia KTO wg dr. Asdonka , twórcy terapii limfologicznej i założyciela pierwszej limfologicznej kliniki w Niemczech w St. Blasien. Naszym konsultantem jest wykładowca metody dr. Asdonka dr n.kf. R. Trybulski. Leczenie obrzęków odbywa się u nas z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod fizykalnych. Pakiet przeznaczony jest dla osób mających problem z:
- obrzękiem limfatycznym,
- obrzękiem pourazowym,
- obrzękiem żylnym,
- obrzękiem powstałym na skutek braku aktywności  ruchowej,
- obrzękiem lipidowym,
- obrzękiem idiopatycznym,
- chronicznym obrzękiem zapalnym,
- obrzękiem towarzyszącym zaburzeniom krążenia tętniczego.
 
Postępowanie fizjoterapeutyczne z pacjentami, którzy doświadczają różnego rodzaju obrzęków jest po dziś dzień ogromnym wyzwaniem. Najtrudniej ograniczyć skutki uboczne wynikające z prowadzonej radio- i chemioterapii.
 
Badania prowadzone w Niemczech zarówno w zakresie manualnego drenażu jak i masażu elektrostatycznego są w tej mierze niewątpliwie najobszerniejsze. Warto tu wspomnieć o rozwoju koncepcji drenażu prowadzonej przez doktora Asdonka, który w 1963 roku podjął pomysł na tego typu terapię. Z biegiem czasu dołączył on do tej terapii chwyty stosowane przy obrzękach oraz terapię uciskową (kompresji) i w roku 1972, po zaprezentowaniu jej w aspekcie naukowym, wprowadził ją do oferty leczniczych zabiegów medycznych jako „fizjoterapię na obrzęki wg Asdonka”. Skuteczność terapii Asdonka mogła zostać udowodniona na podstawie wprowadzonej przez prof. Kuhnke z Bonn analizy objętościowej kończyn. W 1973 roku powstała pierwsza na świecie specjalistyczna klinika limfologiczna - „Feldbergklinik Dr. Asdonk”. 
 
Terapia obrzękowa w Klinice według koncepcji Asdonka to kompleksowe leczenie przy pomocy:
•Manualnego drenażu limfatycznego MDL,
• Kompresoterapii przy użyciu mankietów uciskowych BOA,
•Bandażowania ,
•Terapi ruchowej
•Terapii oddechowej,
•Fizykoterapia : Deep Oscilation I Bodyflow..