KOMPLEKSOWA TERAPIA OBRZĘKÓW WG DR ASDONKA

Szanowni Państwo nasz zespół specjalizuje się w kompleksowej terapii obrzęków.

Pracujemy w oparciu o założenia  KTO wg dr. Asdonka , twórcy terapii limfologicznej i założyciela pierwszej limfologicznej kliniki w Niemczech w St. Blasien. Konsultantem naszym jest wykładowca metody dr. Asdonka mgr R. Trybulski. Leczymy z wykorzystaniem najnowocześniejszym fizykalnych metod następujące obrzęki.

1.    Obrzęki limfatyczne

2.    Obrzęki pourazowe

3.    Obrzęk żylny  i zespoły stopy cukrzycowej

4.    Obrzęki powstałe na skutek braku aktywności  ruchowej

5.    Obrzęki lipidowe

6.    Obrzęki idiopatyczne

7.    Chroniczne obrzęki zapalne

8.    Obrzęki towarzyszące zaburzeniom krążenia tętnic

Terapia obrzękowa według Asdonka to :

      Manualny drenaż limfatyczny MDL

      Terapia obrzękowa

      Terapia kompresji (uciskowa)

      Bandażowanie lub odzież uciskowa

      Terapia ruchowa przy zachowaniu kompresji

      Terapia oddechowa

      Fizykoterapia :  ud ,  system głębokiej oscylacji, body flow

 

Terapie obrzęków limfatycznych łączymy z programem zdrowego żywienia w chorobach nowotworowych przygotowanych przez profesjonalną dietetyczkę dr inżynier Estere Nowacką.

Postępowanie fizjoterapeutyczne z pacjentami, którzy z różnych powodów doświadczają różnego rodzaju obrzęków jest po dziś dzień ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza ograniczenie skutków ubocznych wynikających z prowadzonej radio i chemioterapii.

Badania prowadzone w Niemczech zarówno w zakresie manualnego drenażu jak i masażu elektrostatycznego są w tej mierze niewątpliwie najobszerniejsze. Warto tu wspomnieć o niemożliwym do przecenienia rozwoju koncepcji drenażu prowadzonej przez doktora Asdonka W 1963 roku pomysł na tego typu terapię podjął niemiecki lekarz Dr Johannes Asdonk z Essen. Z biegiem czasu dołączył on do tej terapii chwyty stosowane przy obrzękach oraz terapię uciskową (kompresji) i w roku 1972, po zaprezentowaniu jej w aspekcie naukowym, wprowadził ją do oferty leczniczych zabiegów medycznych jako „fizjoterapię na obrzęki wg Asdonka”. Skuteczność terapii Asdonka mogła zostać udowodniona na podstawie wprowadzonej przez prof. Kuhnke z Bonn analizy objętościowej kończyn. W 1973 roku powstała pierwsza na świecie specjalistyczna klinika limfologiczna - „Feldbergklinik Dr. Asdonk”.